Két nézet, két érdek


Az euobserver szeptember 12-én beszámolt az angol Munkáspárt tisztújításáról. Az elnök Jeremy Corbyn lett, aki élesen kiállt a menekültek támogatása mellett. Nézeteit a cikk Orbán Viktor álláspontjával kontrasztozta, anélkül hogy állást foglalt volna bármelyikük mellett. Sem Orbánt sem Magyarországot egyetlen negatív jelzővel sem illették.


Surján László


Két nézet, két érdek

Az euobserver szombati cikke ismerteti az angol Munkáspárt tisztújítását. Az elnök Jeremy Corbyn lett, aki élesen kiállt a menekültek támogatása mellett. Nézeteit a cikk Orbán Viktor álláspontjával kontrasztozza, anélkül hogy állást foglalna bármelyikük mellett. Örvendetes, hogy sem Orbánt sem Magyarországot egyetlen negatív jelzővel sem illették.

Az angol Munkáspárt új vezetőt választott, miután Ed Miliband a májusi bukást követően lemondott. Az új elnök Jeremy Corbyn keményvonalas baloldali, míg elődje a mérsékelt irányzatot követte. Corbyn most 59 százalékot kapott, s aligha kell pártszakadástól félniük, bár korábban az elemzők ezt nem tartották kizártnak. A következő parlamenti választásra csak 2020-ban kerül sor, viszont 2017-ben az Unióban maradásról vagy távozásról kell a briteknek dönteniük. Corbyn, aki 1975-ben nemmel szavazott a belépésre, most az Unióban való bennmaradás mellett érvel.


Az új elnök kemény dolgokat mondott a bevándorlással kapcsolatban. Szerinte, s ebben alighanem mi magyarok egyetértünk vele, az Egyesült Királyság az iraki invázióban való részvétele miatt felelős a történtekért, ezért támogatnia kell a menekülteket. Első pártelnöki megmozdulása most vasárnap lesz, amikor is részt vesz a menekültek melletti tüntetésen, amelyre tízezreket várnak. Egybehangolt akcióról van szó, hasonlókra kerül sor a hétvégén Athénben, Berlinben, Koppenhágában, Lisszabonban, Madridban, Bécsben és Varsóban is. Több francia város is bekapcsolódik. Corbyn, akárcsak az egész európai baloldal nem érti, talán nem akarja érteni, hogy a jelenleg Európa felé áramló tömeg nem feltétlenül életét mentő, biztonságot kereső menekült. Ha azok volnának, igazuk volna.


Az euobserver internetes oldalán a Munkáspárt elnökválasztásáról megjelent cikk öt bekezdésben idézi Orbán Viktort. A magyar miniszterelnök a német Bild internetes kiadásában azt fejtette ki, hogy a libanoni, törökországi, jordániai táborokból érkezők már nem tekinthetők háborús menekülteknek. Ezekben az országokban a menekültek békességben és nyugalomban élhetnek. Jobb életet akarnak, mint amit a táborok nyújtanak. Német életet, talán svéd életet. Nincs jobb élethez való jog, csak biztonsághoz való jog és az emberi méltósághoz való jog. Orbán szerint Európának hozzá kell járulnia az említett menekülttáborokban való megélhetés költségeihez, ami jelen pillanatban három milliárd eurónyi támogatást jelent.

Ha
meg erőt mutat, beleütközik abba, amit Kertész Imre öngyilkos liberalizmusnak és
buta demokráciának nevezett.

Úgy látszik, két dolog vakítja el a nyugat-európaiakat. Az egyik a korábbi háborús részvétel miatti lelkiismeret-furdalás, a másik az olcsó munkaerő reménye. A baloldalt viszont, nem említve a terrorizmus veszélyét, két csalódás fogja érni. A bevándorlók nem munkalehetőséget, hanem segélyprogramokat keresnek, ami jelentősen megterheli majd a költségvetéseket, viszont azok, akik végül mégis állást vállalnak, kevesebb bért kapnak. Európa szerte bércsökkenésre lehet számítani, ami a szakszervezetek ellenállásába ütközik majd, ráadásul az adóbevételek csökkenését hozza magával. A profit viszont nőni fog. Pillanatnyilag nem látják Nyugaton ezeket a bajokat, s a probléma felvetőket könnyedén lepopulistázzák.

Örömmel tapasztaltam viszont, hogy az új angol munkáspárti vezető gondolatait Orbánnal ütköztető írásban miniszterelnökünket és hazánkat egyetlen jelzővel nem illették, csak szikár tényként közölték a magyar álláspontot.