Az együttműködés korlátai


A kormányoldali és az ellenzéki sajtó egyik fő témája a töredezett ellenzék esetleges összefogása. Az ellenzék mintha gyógyírnak és titkos fegyvernek tartaná, s egyben megpróbálja a kormányoldal felé mumusnak feltüntetni.


Surján László

Az együttműködés korlátai

„Azt is látni kell, hogy a Fidesz rákényszerített az országra egy olyan választási törvényt, aminek eredményeként, ha az ellenzék sikeres akar lenni, akkor kell együttműködni egymással.”

Ezt Fodor Gábor mondta. Mintegy mentségül, hogy Botkával tartanak.

De a helyzet ennél árnyaltabb. A Fidesz sikere, hogy még a korábbi választási törvényben is felismerte az összefogás szükségességét. Ezt a KDNP-vel szoros együttműködés formájában meg is valósította, a lehetőség adott volt a Dávid Ibolya féle MDF számára is, de ő inkább Bokros Lajost választotta, lelke rajta, a döntés eredménye ismert. Az összefogás, együttműködés azonban csak akkor sikeres, a választók csak akkor támogatják, ha egymáshoz közelálló erőkről van szó. Az SZDSZ tragédiáját az okozta, hogy a szavaiban radikális rendszerváltó párt beállt szekundálni az MSZMP utódpártjának. A mai MSZP kormányzása alatt viszont bebizonyította, hogy valójában liberális, nagytőke dependens párt, ekként Fodorék jó helyre mennek. Hogy beállnak a sorba Botka mögé, ezzel talán megmentik Botkát, aki ellen az egyik kifogás az, hogy együttműködést hirdet, de senkivel nem tudott megegyezni. Hogy Fodorék lépését követik-e mások, nem tudom megjósolni. Mivel az LMP már kétszer átbillegte magát az öt százalékos küszöbön, alighanem kitart önmaga mellett. Lám, még a Fidesz is hajlandó nagy erőfeszítéseket tenni azért, hogy komolyan vegye őket.


A magunk táborát egy dologtól óvnám. Nehogy félni kezdjen egy bármilyen ellenzéki összefogástól. S nem azért jelentéktelen ennek akármelyik formája, vagy mert úgy sem jön össze. Lehet, hogy összejön. Lehet, hogy Simicska eléri, hogy a Jobbikot is beszuszakolja a nagy Orbán Ellenes háborúba. Mivel a sok minipárttal kiegészülő parlamenti ellenzéknek az összevont népszerűsége nagyobb, mint a Fidesz-KDNP támogatottsága, a teljeskörű összefogás Orbán legyőzésének reményét kelti. Mégis azt mondom: nyugalom. Sokszor bebizonyosodott már, hogy a szavazókat nem lehet egyszerűen összeadni. Ezért volt fehér holló ritkaságú, hogy a második fordulóban valaki megelőzze az első helyen állót. A pár szabályt erősítő kivétel nem indokolta a második forduló fenntartását. Vonát bele lehet vinni abba a szégyenteljes helyzetbe, hogy Botka vagy épp Gyurcsány szekerét tolja, mert a pénz nagy úr. De Simicska vagyona sem elég ahhoz, hogy minden Jobbik szavazó kövesse a „főnököt”. Ráadásul most épp a Jobbikkal példálóztam, de mindegyik szereplőről el lehet mondani ugyanezt.

A kormány híveinek tehát semmi félnivalójuk nincs az ilyen-olyan ellenzéki akcióktól. Egy a fontos: hogy elmenjenek szavazni. Mert minden szavazat számít, de csak akkor, ha bedobták az urnába.